Mielőtt fejest ugranánk a kútépítésbe telkünkön, nyaralónk, vagy lakóházunk környékén, mindenképpen legyünk tisztában a kút fajtáival, és alaposan tervezzük meg a szükséges lépéseket. Jelen bejegyzés mankóként szolgál az alapokkal kapcsolatban, de egy előzetes felmérés, tájékozódás, tervezés egy kútfúróval mindenképp kötelező.
Kútfajták
Manapság három-fajta kútról beszélünk, amelynek kialakítása megfelelő háztartási vízellátásra. Mind a háromból szivattyú segítségével nyerjük ki a talajvizet.
Fúrt kút
A fúrt kutakat speciális gépekkel, vagy fúrótornyokkal végzik. Akár 3 000 métert meghaladó mélységekben is ki lehet alakítani fúrt kutat. Így kinyerhetünk talajvizet, vagy tisztább, akár ivóvíz-minőségű rétegvizet. Ha laza szerkezetű anyagba fúrunk (pl. talaj), akkor a kutat mindenképpen egy köpennyel és szűrővel kell ellátni, és a rést a talaj és a köpeny közt kibélelni (mondjuk cementtel, betonnal, vagy habarccsal). Így óvjuk a kutat a felszínből beszivárgó szennyeződésektől, valamint a beomlástól. A szűrő az üledék felszívása ellen nyújt védelmet.
Vert kút
Vert kút esetén egy perforált csövet vernek a földbe. A fúrt kúthoz képest csak a talajvíz-rétegből képes vizet nyerni, valamint sok esetben nincs védve a talajszennyezés ellen. Kisebb vízigényű telkek esetén ajánlott. Hazánkban sok helyen a talajviszonyok miatt kialakításuk lehetetlen. Kézi kialakítás esetén 9-12 méter is lehet, géppel akár 15 méter mélységig kivitelezhető.
Ásott kút
Az ásott kút a történelmi időkbe nyúlik vissza, amikor ősapáink még kézzel vagy lapáttal ástak a földbe, amíg az igényüknek megfelelő mennyiségű vizet nem találtak. Ezután a kút falát széles átmérőben téglával, kővel, vagy zsindellyel rakták körbe, hogy megvédjék a beomlás ellen. A tetejét fából, kőből, (manapság már betonból) készült tetővel fedték le. Az ásott kút vize nem tartalmazott sok finom szemcséjű homokot, agyagot, iszapot. Viszont a talajból beszivárgó szennyeződésektől alig volt védve, és aszály idején a kút vize nagyon, vagy szinte teljesen kiapadt.
Tervezés
Ha már meglévő, vagy vásárlás alatt lévő telkünkben akarunk kutat fúrni, fontos előre megtervezni a vízigényét. Egy ház megfelelő minőségű vízhálózat nélkül igén kevés értékkel bír. Egy ilyenbe beleszaladni csak alapos tervezés nélkül lehetséges.
Első lépésként győződjünk meg róla, hogy a helyi hatóság engedélyezi-e a kút fúrását a telkünkön, valamint beszéljünk a kútfúró szakemberrel, hogy van-e szükség egyéb engedélyekre a kút kivitelezéséhez.
Kútfúrás közben feltárjuk a talajban található víz mennyiségét és minőségét. Teljesen száraz kutak nagyon ritkán fordulnak elő, azonban kevés vizet tartalmazóak annál inkább. Ennek oka lehet az évszakok miatti vízszint-ingadozás, vagy a környéken lévő telkek többi kútjának behatása, valamint a földrajzi viszonyok is meghatározzák egy-egy kút vízmennyiségét, és minőségét.
Ha a telken még nincs építmény, és egy második kutat is fúrni kell, akkor fennáll a lehetőség, hogy a telken kevés hely lesz. Ha olyan helyen szeretnénk kutat ásni, ahol már vízhálózat ki van építve, kérdezzünk meg egy kútfúró szakembert, aki tájékoztatást ad nekünk a kútfúrásról ebben az esetben.
A talaj anyaga, minősége befolyásolja, mennyi vizet tudunk kinyerni a kútból. Mielőtt nekilátnánk a telkünkön kutat fúrni, egy helybéli kútfúrótól tanácsot kérhetünk, aki megmondja, mennyi vizet lehet kinyerni a környéken. Szomszédainkkal is konzultálhatunk ez ügyben.
Elég víz: a következő használati események ellátásához megfelelő mennyiségű víz
- Mindennapi használat: ivás, főzés, szürkevíz (mosás, fürdés, WC öblítés)
- Szezonális munkák: locsolás, kocsimosás, medence töltés
- Mezőgazdasági munkák: állatok itatása, termények öntözése
- Tűzvédelem: ez egy speciális igény, amely ritkán függ a kúttól, de mégis úgy tervezzük meg a házat, hogy a sprinkler-rendszer a kútból nyerje a vizet.
A napi vízfogyasztás a leggyakrabb esetben is összesen napi 1-2 órát ölel fel, különféle mennyiségben és időben a ház különböző helyiségeiben (konyha, fürdőszoba, garázs). A kút vízhálózatát ezen helyiségek vízigénye szerint kell tervezni. A legjobb, ha a csúcsfogyasztásra tervezzük az egészet.
Tervezéskor 3 szempontot kell figyelembe venni:
- Folyadékáramlás: a kút vizének folyamatos áramlása az igény szerint
- A kút mérete: a kút átmérője és mélysége
- Statikus vízszint: a kút vízszintje, amikor a szivattyú nem szívja
Egyes emberek még ennél is jobban kihasználják a talajréteg alatti vízmennyiséget; a talajvíz geotermikus energiáját felhasználva télen hűtik, nyáron hűtik a lakásukat. Ezt egy hőcserélővel oldják meg.
A kutat úgy kell kialakítani, hogy könnyen hozzáférhető legyen benne minden, egyszerű legyen a tisztítása, karbantartása. Biztosítani kell, hogy illetéktelen személyek ne férjenek hozzá, mert károkat okozhatnak a szivattyúban, és a talajvízben is akár.
A következő távolságok betartása szükséges (a kútfejtől) a következő létesítményektől számítva, kivéve ha a helyi jogszabályok mást írnak elő:
- Emésztőgödör (szennyvizet tárolva), 60 méter
- Akna, latrina, szűrőágy, 15 méter
- Lefolyócső, szennyvízelvezető-cső (KG), 15 méter
- Acél-lefolyócső, 5 méter
- Szivattyúház padlóösszefolyója, 1 méter
- Telekhatár, 2 méter
- Forgalmi út, 8 méter
- Szeméttelep, 80 méter
Forrás: wellowner.org